Parent Links

Useful Links

Rushmore's Staff Team

Staff Team

Please click here for the Rushmore Staff list 2022/23.

Staff List

Senior Leadership Team

 

Head teacher

 

Jim O'Shea 

 

Deputy Head

(Curriculum, Assessment and

Standards)

EYFS Lead

 

 

Margaret Foster

 

Deputy Head

(Inclusion, Behaviour and

Standards)

 

 

Eileen McEwan

 

 

Mentoring and teacher 

development / Lead teacher /

Mathematics Lead / PE

 

 

Hannah Herlihy

 

Teaching and Learning Lead,

Mentoring and teacher development /

Lead teacher / Science Lead

 

Nikki Taylor

 

 

Mentoring and teacher

development /
Lead teacher / Literacy Lead

 

 

Catherine Sutcliffe

 

 

Other Curriculum Leads 

 

Music


Dafydd Williams

 

Art and Design


Stella Solomou

 

PE, Relationships and

Health Education


Cherrelle Gray

 

Humanities

Hugh Yexley

Computing Lauren Gilvear
RWI ( KS1) Kate Green
RE & Spanish Grace Littlewood

Teaching Team



Nursery Pandas:

Sharifa Chowdhury

 

Nursery Koalas:

 

Tia Petrou

 

 

 


Reception Apple Blossom:

Sam Murphy

 

Reception Cherry Blossom:

Mary Ferguson-Briggs


Year 1 Chestnut: 

Kate Green

 

 

Year 1 Elder: 

Sasha Taylor


Year 2 Cedar:

Stella Solomou 

 

Year 2 Laurel:

Grace Littlewood


Year 3 Acacia:

Jordan Henville

 
Year 3 Rowan: 

 Rubecca Ahmed

 

Year 4 Elm: 

Hugh Yexley

 

Year 4 Spruce: 

Chloe Lewin



Year 5 Sycamore: 

Erin Harrill

 


Year 5 Hazel: 

Lauren Gilvear

 


Year 6 Oak: 

Hannah Herlihy

 


Year 6 Willow:

Cherrelle Gray

Teaching

Apprentice 

Year 1 (Chestnut):

Margaret Rice

 

 

 

Teaching Apprentice 

Year 5 (Hazel):

Tom Williams

 

 Music Lead:

Dafydd Williams

 

 

 

 

 

Additional support in Year 6 & SEND Teacher:

Nikki Taylor

 

PPA Cover

Teacher:

Susie Whitehead

 

Cover Teacher:

Tina Quattrociocchi

 

PPA Cover Teacher:

Maureen Williams

 

 

 Learning Mentor Team

Learning Mentor:

Sinead Francis- Hendrickson

                

Learning Mentor:

Olivia Weeks

 

 

 

 

 

Learning Support Team

 

Alan Wooding

  

Zac Turner 

Lucia Guerrero

Melanie Stock

Aneta Thomas

Miranda Zhupali

Beata Chadbourn

Narinder Kaur

Bharti Mesuria

Kavine Goulbourne

 

 

Jesmin Begum

 

 

 Nazma Khatun

 

 

Trish Fowles

 

Rashida Jamal

Chelsea Peel

 

 

Nimra Butt

 

Donna Hall

Rubina Akhtar

Garmash Kaur

Saima Malik

Gloria Reid

 

Tracy Jago

 

Zilan Ganidagli

 

 

Yinka Thomas

 

Jacqueline Elliott 

 

Amrik Singh  

 

Catia Esteves 

 

 

Chantel Greene  

 

 

 

 

Egwolo Ekregbesi

 

Shanique Perkins

 

Kadene Castle-Ellis

 

 

 

 

 

 

 

Tahira Saddiqi

 

 

 

 

 

 

 

 

Administration Team

School Business Manager Vanessa Browne
Senior Administration Officer Canev Aziz
Administration Officer Naela Zaman

Premises Team

Caretaker Florin Ungureanu
Gardener Lidka D'Agostina